Unijna polityka spójności: wykaz ponad 1,5 mln projektów finansowanych przez UE dostępny na nowej platformie publicznej
Projekty te finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) od 2014 r. Tego rodzaju kompleksową platformę danych dotyczących projektów, dostępną we wszystkich językach UE, stworzono i powszechnie udostępniono po raz pierwszy. Jej powstanie wymagało ścisłej współpracy z instytucjami zarządzającymi środkami unijnymi w różnych państwach członkowskich lub regionach, ponieważ projektami spójności zarządzają władze krajowe i regionalne.
Przydatne narzędzie dla wszystkich
Na platformie Kohesio wszyscy mają dostęp do informacji będących w posiadaniu instytucji zarządzających. Imponujące bogactwo zgromadzonych na niej danych pokazuje, że polityka spójności wnosi istotny wkład w spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną europejskich regionów, jak i w ekologiczną i cyfrową transformację, przez wdrażanie i finansowanie różnorodnych priorytetów politycznych w państwach członkowskich. Platforma zachęca też do odnalezienia i wymiany najlepszych praktyk między różnymi regionami i państwami członkowskimi.
Co może zaoferować Kohesio?
- Dane dotyczące 1,5 mln projektów z okresu finansowania 2014–2020, w tym linki do odpowiednich programów i funduszy,
- Dane dotyczące 500 tys. beneficjentów projektów oraz stanu realizacji projektów,
- Dane obejmujące ponad 300 programów operacyjnych we wszystkich 27 państwach członkowskich,
- Interaktywną mapę umożliwiającą wyszukiwanie danych według kryterium geograficznego.
Przykłady projektów spójności na platformie Kohesio
Kohesio pomoże użytkownikom dowiedzieć się, w jaki sposób EFRR wspiera utworzenie we Francji platformy cyfrowej opartej na społeczności. Będzie również informowała o finansowanym z EFS projekcie YouthReach w Irlandii, który wspiera młodych ludzi, którzy przedwcześnie porzucili szkołę, w powrocie do szkoły i podjęciu pierwszych udanych kroków na rzecz zatrudnienia. Tylko w latach 2014–2020 program dotarł do 14 tys. młodych ludzi. Kohesio może też pokazać, w jaki sposób Fundusz Spójności przyczynia się do poprawy połączeń kolejowych w Czechach.
Dalsze kroki
Komisja Europejska będzie nadal rozwijać platformę Kohesio w celu uwzględnienia projektów z nowego okresu programowania 2021–2027. W nadchodzących miesiącach platforma będzie dostępna we wszystkich językach urzędowych UE.
Kontekst
Dla Komisji ważna jest przejrzystość i publiczne udostępnianie danych. Dlatego też w grudniu 2015 r. uruchomiono platformę otwartych danych w obszarze spójności, która umożliwia użytkownikom śledzenie postępów we wdrażaniu polityki spójności na szczeblu UE w podziale na tematy, kraje lub fundusze. Platforma Kohesio uzupełnia istniejącą platformę jednym i kompleksowym repozytorium informacji dotyczących projektów i beneficjentów, którzy otrzymują finansowanie w ramach polityki spójności. Obie platformy będą współistnieć, ponieważ oferują dwa różne podejścia: dane w obszarze spójności obejmują informacje finansowe na poziomie programu, natomiast Kohesio dostarcza szczegółowych informacji na poziomie projektu.
Źródło: Komisja Europejska